Bild 1 / 3
Fulufjället Nationalpark · Älvdalen
Fulufjällets nationalpark
Orörd natur i Älvdalen.
Fulufjället Nationalpark i Älvdalen, som är ett i stort sett helt orört område, bildades 2002. Här kan besökare uppleva Sveriges högsta vattenfall, världens äldsta träd och över 38 000 hektar av unik natur.
Nationalparken är väl värd ett besök året om med allt från vackra vandringsleder sommartid till skidåkning när snön fallit. Vid entrén till parken finns Naturum Fulufjället.
Kontakt & information
Karta
Här hittar du Fulufjällets nationalpark.
Kartdata © OpenStreetMap · Maptileserver.com
Andra aktiviteter i närheten
Inom en radie av 150 km
Fulufjällets nationalpark – Guidad vandring med matlagning utomhus
Vandring till Sveriges högsta vattenfall – naturguidning mitt i uråldriga skogar och berg i Fulufjällets nationalpark. Njut av en lunch som tillagas över öppen eld och lär dig friluftsfärdigheter.
Särna: Guidad vandring med lunch vid Brudslöjan
Ge dig ut på en guidad vandring genom den gamla skogen och den magiska naturen som omger de majestätiska vattenfallen i Brudslöjan. Lär dig att göra upp eld och njut av en måltid vid vattenfallen.
Kommande evenemang
Storseans med Martin Ohlson
Hotell Älvdalen, Älvdalen