Nöje.se har koll på vad som händer nära dig! Tusentals evenemang i hela Sverige.
Augustifesten - ny plats för marknad och tivoli

Augustifesten - ny plats för marknad och tivoli

Marknaden och tivolit på Augustifesten hittar du i år på ny plats.

Tidigare i år stod det klart att Augustifesten byter vecka och minskar festivalområdet. Marknaden och tivolit är dock fortfarande kvar - men på ny plats.

Marknaden är en av de mest uppskattade programpunkterna under Augustifesten som varje år lockar mängder av shoppingsugna norrköpingsbor. I år hittas marknadsgatan längs med Södra Promenaden och Olai Kyrkogata, en plats som arrangörerna tror slår alla tidigare år.

- Vi har äntligen hittat en grön oas utmed Södra Promenaden som skapar en trevlig festivalstämning och knyter ihop marknadsgatan med Vasaparken och Kristinaplatsen, säger Maria Olofsson, projektledare för Augustifesten 2018.

Är du hellre den som hänger bland karusellerna på tivolit hittar du i år nöjesparken kring Kungsgårdsgymnasiet.

Senast uppdaterad15 juni 2018 RedaktörMadelene Kristensson