Nu är äntligen spelschemat för sommarens Way Out West klart!
Om två veckor fylls Göteborg och Slottsskogen av världsartister som musikälskare. Torsdagen den 10 augusti brakar Way Out West i gång för elfte gången och nu kan du äntligen kika in årets schema!
TORSDAG 10 AUGUSTI
Flamingo
16:35 The Shins
19:00 Migos
21:30 Frank Ocean
Azalea
15:30 Beth Ditto
17:50 The Flume
20:15 Pixies
Linné
14:30 The Radio Dept.
15:30 Angel Olsen
17:15 Danny Brown
18:45 Tove Styrke
20:15 Young Thug
22:00 Graveyard
Dungen
14:00 Beniwasta
15:30 The Black Madonna
17:30 Courtesy
19:30 Arkajo
21:00 Kornél Kovács
Bananpiren
23:00 Marie Davidson (Panama)
23:30 Actress (Honduras)
00:00 Anne-Marie (Magasin 105)
00:30 Jarami (Panama)
00:45 Alma (Honduras)
01:30 Lorentz (Magasin 105)
01:45 Young M.A. (Panama)
02:00 Her (Honduras)
Pustervik
23:00 Anna Of The North (Stora)
00:00 Let's Eat Grandma (Lilla)
01:00 Tash Sultana (Stora)
Folk
23:00 Sunflower Bean
00:15 El Perro Del Mar
01:30 Avantgardet
Rondo
23:30 Jireel
00:30 Sammy & Johnny Bennett
01:30 Stefflon Don
FREDAG 11 AUGUSTI
Flamingo
15:30 Sabina Ddumba
17:40 MØ
20:00 Ryan Adams
22:45 Major Lazer
Azalea
14:10 Jonathan Johansson
16:30 Mac DeMarco
18:45 Feist
21:20 The XX
Linné
12:50 Jens Lekman
14:40 Perfume Genius
16:20 Vince Staples
17:50 Thee Oh Sees
19:30 Fatoumata Diawara & Hindi Zahra
21:15 The Afghan Whigs
23:00 Sampha
Dungen
12:00 Åska Saga
13:30 Anna Kohlin
15:00 Jon Hopkins DJ-set
16:30 Mobilegirl
18:00 Violet
20:00 Haidl
22:00 Sandra Mosh
Bananpiren
23:30 Kelly Lee Owens (Panama)
00:00 TBA (Honduras)
00:30 Rebecca & Fiona (Magasin 105)
00:45 070Shake (Panama)
01:00 Janice (Honduras)
02:00 Diplo (Magasin 105)
02:00 Ikhana (Panama)
02:15 Sigrid (Honduras)
Pustervik
23:00 TBA (Stora)
00:00 Lydia Ainsworth (Lilla)
01:00 Julia Jacklin (Stora)
Folk
23:30 Sarah Klang
00:15 Big Thief
01:30 INVSN
Rondo
00:00 Fireside
01:30 Death Grips
LÖRDAG 12 AUGUSTI
Flamingo
15:10 George Ezra
17:30 Oskar Linnros
20:00 Band Of Horses
22:40 Lana Del Rey
Azalea
14:00 Linnea Henriksson
16:20 Conor Oberst
18:45 London Grammar
21:20 Regina Spektor
Linné
12:45 Eva Dahlgren
14:45 Lisa Hannigan
16:30 Tycho
18:20 Frida Hyvönen
20:15 Stor
22:45 The Blaze
Dungen
12:00 Malin Wester
14:00 Yung Sherman
15:00 Cashmere Cat
16:00 Filip Hunter
17:30 Maya Lourenco B2B Flord King
19:30 Fatima Yamaha
20:30 Marlena Lampinen
22:00 Art Alfie
Bananpiren
23:30 Ary (Panama)
00:00 Rhys (Honduras)
00:45 Säkert! (Magasin 105)
00:45 Jessie Reyez (Panama)
01:00 León (Honduras)
02:00 Mwuana (Panama)
02:15 Shout Out Louds (Magasin 105)
02:15 Phlake (Honduras)
Pustervik
23:00 Hurray For The Riff Raff (Stora)
00:00 Shitkid (Lilla)
02:00 Fantastic Negrito (Stora)
Folk
23:30 Kiki
00:15 Kikagaku Moyo
01:30 Josefin Öhrn + The Liberation
Rondo
23:30-03:00 TBA