Cirkus Cirkör – Tipping Point
En cirkusföreställning som utmanar och tänjer på strukturer — våra mänskliga strukturer och vad som håller samman våra samhällen och demokratier. Varför ser de ut som de gör? Vad håller dem i balans?
I en tensegrity-struktur hålls formen ihop av spänningar, balans och av krafter som drar åt olika håll. En minsta förändring kan få hela bygget att falla. Och vad händer när det mest fundamentala kollapsar? Vem kommer i kläm och vem ger det frihet? Tipping Point fungerar som en påminnelse om att inget är oundvikligt och att förändring är möjlig. Egentligen är det ganska enkelt. Varje handling, oavsett storlek, kan vara en del av en större förändring.
+ Visa hela texten
Biljetter & tider Det här evenemanget har passerat sitt slutdatum eller är borttaget och går därför inte längre att boka.
Tips på boenden nära Stora Scen, Barnhusgatan 12-14 natten mellan 22 och 23 Januari.

